Oshan Sabırlı Kimdir?

Oshan Sabırlı, 24 Kasım 1978’de Kıbrıs’ın Mağusa kentinde dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Geçitkale’de, lise öğrenimini ise Mağusa’da Canbulat Lisesi’nde tamamladı. Sabırlı, 1995 yılında Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Bilgisayar Enformatik bölümünde eğitime başladı; fakat üçüncü yılında bölüm değiştirerek, İletişim Fakültesi Radyo-Televizyon-Sinema bölümüne devam edip oradan mezun oldu.

1995-2007 yılları arasında başta BRT’ye bağlı Bayrak FM’de radyo istasyonu olmak üzere bir çok radyo da programı yaptı.  Sabırlı radyo program yapımcılığı, sunuculuk ve radyo yöneticiliği görevlerinde bulundu. 2003 yılından bu yana profesyonel gazetecilik yapan Sabırlı, 2003 yılında Doğan Haber Ajansı’nın Kıbrıs temsilcisi oldu. Hürriyet, Milliyet, Radikal, Posta gibi gazetelerin yanı sıra CNN Türk, CNN International, Kanal D, NTV, ZDF gibi televizyon kanallarında haberleri yayınlandı.

Ada Tv ve Kanal SİM’de editörlüğün yanı sıra ana haber bülteni sunuculuğu yaptı.

2002 yılında ABD Bursu ile Washington D.C’de “Future Global Leaders” isimli programa katıldı.

NBC televizyon ağının Washington D.C’de bulunan NBC4 kanalında habercilik üzerine workshoplarının yanı sıra  Lüksemburg, Brüksel,  Strazburg gibi AB kurumlarının bulunduğu kentetlerde de eğitim ve seminerlere katıldı.

Oshan Sabırlı Lefkoşa’da Avrupa Birliği Bilgi Merkezi’nde basın görevlisi olarak da çalıştı.

Detay Medya Grubu’nun kurucularından olan Sabırlı, Detay Gazetesi’nin ve www.detaykibris.com‘un Genel Yayın Yönetmenliği görevinde bulundu.

2016 – 2019 yılları arasında Koopbank Halkla İlişkiler ve Reklam Bölümü’nde İletişim Uzmanı olarak görev yaptı.

Oshan Sabırlı Macaristan’da bulunan Corvinus Üniversitesi’nde İletişim ve Sosyal Bilimler Ensitüsü, Politik İletişim alanında Yüksek Linsans yaptı.

Kriz Yönetimi konusu altında Türkiye, İngiltere ve ABD karşılaştırmalı tez hazırladı.

Öte yandan Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Sosyal Bilimler Enstitüsü’de Uluslararası İlişkiler (MSc) bölümünde “Kıbrıs Sorunu’nda Güven Yaratıcı Önlemlerin Önündeki Engeller” tez konusu ile  2’nci Yüksek Lisansını tamamladı.

Oshan Sabırlı, Defne Deveci ile evlidir.