Blog

MACARİSTAN’IN KORONA VİRÜS MÜCADELESİ


Covid-19 salgının tüm dünyada olduğu gibi Macaristan’da da başladığı günden beridir Macaristan’dan dışarı çıkamadık. Hatta neredeyse Budapeşte’den dışarı çıkamadık desem yanlış olmaz. Ara ara çok gerilmemize karşın hayatın hızla normale döndüğünü görüyoruz.

2020 yılı başlarında yeni vaka sayıları 4-5’lerde iken bugünkü veriler yeni vakaların sayısının 430’larda olduğunu söylüyor.Macaristan 430’lu sayıları en son Ağustos-Eylül gibi yani 10 ay önce görmüştü. Üstelik mart ayının sonunda tek bir gün için 15,988’e kadar ulaşmıştı. Bunlar resmi rakamlar, bi de resmi olmayan, hasta olan, evinde kendi başına geçiren, hasta olduğundan haberi olmayarak geçiren kişiler de var.

Macaristan’da uzun zamandan sonra yaşamını kaybeden vaka sayılarında da önemki bir düşüş yaşandı. Bugünkü rakamlara göre, Covid-19 etkisi ile tek bir günde yaşamını kaybedenlerin sayısı 38’e düştü. 2021 Nisan ayının ilk gününde 560 kişi yaşamını kaybetmişti. Artık vakalarla ilgili rakamların anlamsızlaştı noktada ilk günden beri 29 bin 213 kişinin yaşamını kaybettiğinin altını çizmekte fayda var.  

AŞILAMADA VAKİT KAYBEDİLMEDİ

Bu akşam bir kez daha verilere göz attım. Macaristan Avrupa Birliği’nde inaılmaz bir rekoru yerine getirdi. Aşılama konusunda rekorlardan rekora koşuyor. Üstelik başta diğer AB ülkleleri olmak üzere dünyanın geri kalanına rest çekerek ve aşı konusunda geri adım atmayarak.

Ne Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ne de AB’nin onayı olmadan bir çok aşı burada aylar öncesinden kullanılmaya başlandı.

Macaristanda kullanılan aşılar arasında Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Janssen, Curevac, Sputnik (Rus), Sinofarm (Çin) aşıları var. Bunlardan sadece Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Janssen AB lisansına sahip.

İkinci dalganın sonunda doğru yaklaştığımız görülüyor.

Macaristan’ın nüfusu yaklaşık 9.8 milyon civarında. Bugün itibarı ile 4 milyon 639 bin kişi aşı oldu. 0-18 Yaş grubunun henüz aşı olmadığını düşünecek olursak ülkede muazzam bir aşılama kampanyasının gerçekleşmeye devam ettiğini söyleyebiliriz.

BAŞARI NEREDEYDİ?

Macaristan’daki başarının nerede olduğu hakkında 1-2 gözlemimi aktarmak istiyorum. Öncelikle hükümet çok hızlı reaksiyon verdi. Bu reaksiyonlar hem sınır kapılarını kapamak, hem de ülke içindeki önlem seviyesini en üst düzeye yükseltmek şeklindeydi. Diğer taraftan aşılama başlayınca ve kesintisiz olarak halk aşılanınca başarıya hızlı ulaşıldı. Bu arada şu anda pembe bir tablo çiziyor olabilirim ancak başta huzurevlerinde olmak üzere bir çok yaşlının burada Covid-19 nedeni ile öldüğünü de göz önünde bulundurmak lazım

DEVLET DESTEĞİ

Burada da sürekli olarak tartışmalar yaşandı. Hala birçok sektörün kapısında kocaman kilit asılı. Restoranların iç mekanlarında yemek yemek hala yasak. Aşı karnenizi gösterirseniz ancak restoranların iç mekanlarına girebiliyorsunuz. Eğlence mekanları hala kapalı. Ancak devlet birçok sektöre ciddi katkılar verdi ve vermeye devam ediyor. Vergi konularında muhafiyetler sağlandı. Hatta yeni ev kiralayacak olanlara bile ev kiraları için zorunlu olarak kolaylıklar getirildi.


1 Yorum...


Leave a comment

Your email address will not be published.