1995 yılında başladığı akademik hayatına Doğu Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar Enformatik bölümünde adım atan, ancak üçüncü yılında bölüm değiştirerek İletişim Fakültesi Radyo-Televizyon-Sinema bölümünde eğitimine devam eden Oshan Sabırlı, buradan mezun oldu.

DAÜ’den mezun olmasının yaklaşık 20 yıl sonrasında Macaristan’daki Corvinus Üniversitesi’nde İletişim ve Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Politik İletişim alanında yüksek lisans eğitimi aldı. Kriz Yönetimi konusunda çalışmalar yapan Sabırlı, Türkiye, İngiltere ve ABD’nin karşılaştırmalı analizini içeren bir tez hazırladı.

Oshan Sabırlı, akademik yolculuğunu sürdürürken Girne Amerikan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde de Uluslararası İlişkiler (MSc) bölümünde yüksek lisans eğitimini gecikmeli olarak tamamladı.  Burada “Kıbrıs Sorunu’nda Güven Yaratıcı Önlemlerin Önündeki Engeller” başlıklı tezi ile 2. yüksek lisans derecesini tamamladı.

Kriz yönetimi Oshan Sabırlı’nın özel ilgi alanlarından biridir. Gazeteci olarak Kıbrıs Müzakere süreci de kendisinin yakından takip ettiği bir konudur. Bu çerçevede Kıbrıs Müzakereleri ve Kıbrıs Sorunu’nun çözümüne yönelik gelişmeleri yakından incelemiştir. Profesyönel  Oshan Sabırlı’nın akademik kariyeri, iletişim, kriz yönetimi ve uluslararası ilişkiler alanlarındaki çalışmaları ile şekillenmiş ve genişlemiştir.

Thesis – Corvinus University of Budapest – Twitter usage and crisis management Within the framework of the Covid-19 pandemic of the Ministries of Health in US, UK and Turkey

 

Girne American University – Barriers to Confidence-Building Measures in the Cyprus Problem

Bir savaş aracı olarak kadın